INNTEO sp. z.o.o.

Czym jest Ścieżka SMART?

Ścieżka SMART to kluczowe i jedno z najbardziej atrakcyjnych narzędzi w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, którego celem jest m.in. wsparcie kompleksowych projektów przedsiębiorstw i ich konsorcjów ukierunkowanych na wzmocnienie innowacyjności i wzrost ich konkurencyjności.

Cechą charakterystyczną tego programu jest modułowość projektów, każdy może składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów, które mogą być realizowane zarówno w sposób linearny, jak i nielinearny.

Moduły dostępne do realizacji w ramach projektu to:

B+R – obejmuje bezzwrotne dofinansowanie (w zależności od statusu przedsiębiorstwa – do 80% kosztów badań przemysłowych i do 60% kosztów prac rozwojowych) prac B+R prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część; Wdrożenie innowacji – moduł finansować będzie wdrożenie wyników prac B+R, w formie innowacyjnych rozwiązań, posiadanych przez wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R;

Infrastruktura B+R – umożliwia dofinansowanie utworzenia lub rozbudowy zlokalizowanego na terytorium RP centrum badawczo-rozwojowego, służącego do realizacji agendy badawczej prowadzącej do powstania innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju; Kompetencje – celem modułu jest doskonalenie kompetencji kadry wnioskodawcy i osób zarządzających oraz zdobywanie przez nich
nowej wiedzy i umiejętności wspierających realizacje zadań w pozostałych modułach, w szczególności z zakresu obszarów: prac B+R, inteligentnych specjalizacji, transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, zarządzania innowacjami, polityki klimatycznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym; Zazielenienie przedsiębiorstw – moduł dotyczy wsparcia transformacji środowiskowej przedsiębiorstw w kierunku
zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania mogą dotyczyć wsparcia ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych, badania cyklu życia produktu, weryfikacji technologii środowiskowych oraz efektywniejszej gospodarki materiałowej.

Cyfryzacja – finansowanie w ramach modułu ma na celu wsparcie inwestycji związanych z zastosowaniem w przedsiębiorstwie rozwiązań zmierzających do transformacji cyfrowej działalności produkcyjnej, usługowej, modelu biznesowego, procesów w przedsiębiorstwie oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa.

Internacjonalizacja i współpraca międzynarodowa – moduł obejmie wsparciem zagraniczną promocję produktów oraz działania dotyczące uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku ich naruszenia. Aspekty możliwe do sfinansowania w ramach modułu mogą dotyczyć komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, udziału w targach oraz promocji produktów. Ponadto moduł B+R jest obligatoryjny dla dużych przedsiębiorstw, z kolei firmy z sektora MŚP są zobowiązane do realizacji co najmniej jednego modułu obligatoryjnego tj. modułu B+R lub modułu Wdrożenie innowacji. Nabory w działaniach FENG na 2024 uwzględniają bogatą ofertę wsparcia dla firm (głównie MŚP, ale nie tylko), a także organizacji badawczych, instytucji naukowych, start-upów oraz instytucji wspierających biznes Podmioty zainteresowane pozyskaniem wsparcia już teraz powinny rozpocząć prace nad opracowaniem koncepcji o dofinansowanie.