INNTEO sp. z.o.o.

Nawet 15 mln euro wsparcia dla firmy. Komisja Europejska powołała specjalny fundusz

Komisja Europejska powołała do życia Fundusz kapitałowy Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Fundusz zapewni kapitał od 0,5 mln do 15 mln euro na finansowanie przełomowych innowacyjnych projektów wybranych do wsparcia w ramach finansowania mieszanego dostępnego w konkursach EIC Accelerator (grant i kapitał inwestycyjny).

Po raz pierwszy Komisja Europejska powołała do życia fundusz, który dokapitalizuje przedsiębiorstwo w zamian za udziały na poziomie od 10% do 25%. Będzie to więc pierwszy raz, kiedy Komisja Europejska dokona bezpośrednich inwestycji kapitałowych w  przedsiębiorstwa typu start-up Doradcą funduszu EIC w imieniu Komisji Europejskie będzie Europejski Bank Inwestycyjny, do którego zadań będzie należało zarządzanie udziałami Komisji.

Fundusz EIC został powołany po to, aby w swoim założeniu wypełnić lukę w finansowaniu firm na etapie wdrożeniowym i zapewnić finansowanie kapitałowe, w sytuacji kiedy firmy takie nie mogą liczyć na wsparcie ze strony banków ani kapitału venture. Według Ambroise Fayolle, wiceprezesa EBI ds. Innowacji – „Start-upy napędzają tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, i są kluczem do konkurencyjności Europy, naszej zdolności do innowacji i naszego strategicznego przywództwa technologicznego. Niestety w Europie występuje poważna niedoskonałość rynku, która utrudnia im uzyskanie finansowania. Dokłada się do tego kryzys spowodowany COVID-19, ponieważ wiele nowych przedsiębiorstw boryka się z jeszcze większymi ograniczeniami niż wcześniej. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać fundusz EIC, który jest bardzo potrzebny, i który pomoże nowym przedsiębiorstwom w Europie zwiększyć skalę działalności i osiągnąć kolejny poziom„.

Pierwszy konkurs pilotażowego programu EIC Accelerator, który dał możliwość uzyskania  finansowania mieszanego został ogłoszony w drugiej połowie 2019 r. Do marca 2020 r. wybrano ogółem 102 start-upy i MŚP działające we wszystkich sektorach intensywnie korzystających z technologii (zdrowie, ICT, energia itp.). Wartość finansowania mieszanego to kwota prawie 400 milionów euro. Kolejna runda konkursu, w której wybrane zostały kolejne firmy miała miejsce w lipcu b.r. w obszarze Green Deal EIC Accelerator. Ostatnia runda w tym roku została zaplanowana na listopad.

Od 2021 r. Fundusz EIC będzie finansowany przez Europejską Radę ds. Innowacji, która będzie jednym z filarów programu Horyzont Europa – unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2021–2027. Jak szacuje KE, minimum jedna trzecia budżetu EIC będzie dostępna w formie kapitału zarządzanego przez Fundusz EIC. Aktualnie na Horyzont Europa przeznaczonych jest 10 mld euro). 

Prócz finansowania kapitałowego (w zamian za udziały) start-upy wspierane przez EIC Accelerator mogą liczyć na grant w wysokości do 2,5 mln euro. W ramach EIC Acceleration Services przedsiębiorcy otrzymają także dostęp do innych usług, takich jak m.in. coaching biznesowy czy mentoring. Będą mieć również możliwość współpracy z inwestorami i innymi przedsiębiorstwami.

Na koniec podkreślić trzeba jeszcze, że jest to kolejny krok Unii Europejskiej w dobrym, innowacyjnym kierunku. Pamiętajmy, że Europejska Rada ds. Innowacji,  to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma wspierać najbardziej obiecujących europejskich innowatorów. Została zatwierdzona w konkluzjach Rady Europejskiej z dnia 28 czerwca 2018 r., aktualnie będąca w fazie pilotażowej, która jest oceniana przez unijnych ekspertów na tyle dobrze, że od 2021 r. Europejska Rada ds. Innowacji zacznie działać już w pełnym zakresie (w ramach wspomnianego już wyżej kolejnego unijnego programu badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa). Cieszą więc słowa Pana Carlos Moedas, komisarza ds. badań, nauki i innowacji „Utworzenie Europejskiej Rady ds. Innowacji nie oznacza zwykłego wyłożenia pieniędzy na stół. Tworzymy cały system innowacyjny czyniący z Europy lidera strategicznych technologii i innowacji, które ukształtują naszą przyszłość, takich jak sztuczna inteligencja, biotechnologia i bezemisyjne źródła energii. Musimy skoncentrować się na potrzebach innowatorów, bo to oni będą tworzyć miejsca pracy, wzmacniać naszą konkurencyjność w świecie i ulepszać nasze codzienne życie.”